Dilema studentů: Je lepší neplacená stáž v oboru, nebo vydělávat slušné peníze v supermarketu?

16. 10. 2019, Autor: Andrea Soukupová, copywriter KC MU

Na výšce začíná období, kdy se začínají plnit kolonky v životopisech. V ročníku se pak začnou tvořit dvě skupiny studentů. První jsou dravci, kteří okamžitě odstartovali boj za zkušenostmi a druhou tvoří pohodáři, kteří si rádi užívají volného času. Ať už patříte do kterékoliv kategorie, určitě budete na začátku řešit, jestli máte sáhnout raději po placené neodborné brigádě, např. za pokladnou. Nebo raději volit stáž v oboru, která však může být neplacená nebo nabízet nižší mzdu než mají skladníci v supermarketu. Pak ale nastává rozhodovací paralýza. Která cesta je lepší?  

Studenti v Česku raději volí praxi ve svém oboru
Podle průzkumu Top Zaměstnavatel 2019 má praxi v oboru 61 % studentů. Ideální situace je taková, když získáte rovnou odbornou práci za dobré peníze. To se bohužel stává málokdy, protože na takové pozice se hlásí i lidé, kteří už mají praxi a logicky jsou pro zaměstnavatele atraktivnější. Pokud opravdu hledáte první odbornou praxi, tak jsou stáže dobrý odrazovým můstkem. Některé jsou placené a jiné zase ne. Mzdově jsou ohodnocené níže většinou proto, že potřebujete k sobě člověka, který vás zaškolí a bude vám po ruce, tzn. pro firmu je to další náklad navíc. To ale neznamená, že byste už museli pracovat zadarmo – i vy potřebujete peníze.

Zeptali jsme se na názor zaměstnavatelů
Zeptali jsme se zaměstnavatelů co by vám doporučili – jestli je pro vás lepší pracovat v supermarketu za 150 Kč na hodinu, nebo raději volit odbornou stáž ve firmě. Měli zohlednit, že stáž může být hůře placená nebo dokonce bez nároku na odměnu. Stáž v oboru preferuje Iva Třískalová, která pracuje jako Head of HR v Infosys (Limited) the Czech Republic: „Stáž je konkurenční výhoda, kterou tak studenti získávají společně s nenahraditelnou první relevantní pracovní zkušeností. Je velký rozdíl, pokud student přichází do firmy bez zkušenosti, nebo už má svou první zkušenost za sebou. Investice v podobě ušlého výdělku z neodborné brigády se pak velmi rychle vrátí.“ Třískalová také upozorňuje, že první zkušenosti pomáhají se lépe poznat a zjistit, na kterou práci máte talent, co vás bude bavit a přinese vám úspěch.

Jiný pohled přináší další zástupce firmy. „I práce na pokladně vám dá více, než jen peníze. Zlepšíte se při ní v komunikaci a zvládání stresových situací. Obecně záleží, zda vůbec jsou ve vašem oboru dostupné kvalitní stáže. Zjistěte si, co se naučíte, jaké školení dostanete, s kým zajímavým se můžete potkat a jestli vám stáž pomůže v budoucí kariéře," radí Václav Kotyk, který pracuje v Komerční bance jako Talent Acquisition Specialista. Dále dodává, že v KB věří, že kromě vědomostí si studenti na stážích zaslouží i finanční odměnu. Pokud by zvažoval neplacenou stáž, raději by volil dobrovolnictví/členství v AIESEC.

Jak moc fér je neplacená stáž
Jestli jsou neplacené stáže férové, záleží na úhlu pohledu a také rozsahu spolupráce. Pokud ve firmě dřete na půl úvazku tři měsíce a nic nedostáváte, určitě to není v pořádku. Na druhou stranu, když se domluvíte třeba na 30 neplacených hodinách, kdy si vyzkoušíte různé pozice a budete sami hledat, co vám sedí nejvíce, je to slušná nabídka. Vy najdete pro sebe to pravé a firma do vás vkládá svůj čas i know-how. Pokud chcete mít jistotu, že stáž není jen jednorázovka, zaměřte se i na to, jestli zástupci firmy mluví o budoucí placené spolupráci. Záleží jenom na vás, jestli tato forma získání prvních zkušeností vám dává smysl. Je dobré vždy zvážit míru prestiže firmy a množství zkušeností, které získáte ve vztahu k investovanému času.

Rozhodnout se musíte sami
Ať už se rozhodujete mezi jakýmikoliv dvěma nabídkami, můžete si sami zodpovědět tyto otázky:
– Jak se budete cítit, když se vzdáte dobře placené neodborné práce/praxe v oboru?
– Co získáte přijetím druhé varianty?
– Je mezi pozicemi některá, kterou nemusíte získat v budoucnu, např. v prestižní firmě?
– Jaké schopnosti a znalosti získáte na každé pozici? 
– Na jakých pozicích pracují vaši spolužáci (budoucí konkurenti na trhu práce)?

Řešit přítomnost, nebo budoucnost?
Na to má jasnou odpověď náš kariérní poradce Libor Komárek: „Jasně, že je super mít už při škole praxi ve svém oboru, zorientovat se v něm a udělat si kontakty. Na druhou stranu, zkušenostmi a kontakty zatím nelze platit nájem ani plnit ledničku.“ Pokud máte vyřešenou stravu, bydlení a další základní lidské potřeby, potom vám nic nebrání tomu přijmout klidně i hůře placenou práci, která vám však dá hodně do budoucna. „Důležité je si uvědomit, co chci v budoucnu dělat a co k tomu potřebuji. Pokud chci pracovat v zahraniční firmě, tak má pro mě větší přínos sbírání ovoce na Islandu než praxe v personalistice v Česku, protože ke svému cíli potřebuju cvičit jazyky,“ připomíná výhody neodborných brigád kariérní poradkyně Michaela Odehnalová.

Koneckonců je vždy lepší nějaká zkušenost, než žádná zkušenost. To ale neznamená, že si máte najít brigádu v nejnadupanějším období. Nejlepší je sbírat zkušenosti ve volnějším semestru kdy víte, že budete v pohodě zvládat školu. Pokud potřebujete poradit, co je nejlepší právě pro vás, navštivte individuální konzultace. Tam to můžeme probrat detailněji!


Zdroje obrázků: Designed by katemangostar, senivpetro, pressfoto / Freepik

Hlavní partner