Práce v právních oborech? Základem je projít psychotesty a znát angličtinu

25. 10. 2018, Autor: Andrea Soukupová, Veronika Tamaškovičová

Stejný odrazový můstek, ale různá zaměstnání. Právnická fakulta vám po dostudování otevře vrátka k několika právním profesím. O tom, co obnáší, v čem jsou podobné a naopak rozdílné, mluvilo 5 úspěšných absolventů na akci Cesty absolventa PrF, která se uskutečnila 23. 10. 2018 na půdě Právnické fakulty MU.

Přemýšlíte, jestli chcete být podnikový právník, státní zástupce, odborný rada, soudní exekutor nebo asistent soudce? Ani námi pozvaní absolventi neměli při studiu stoprocentně jasno, co by chtěli dělat. Ladislava Králová chtěla být žurnalistkou, ale teď pracuje jako odborný rada na oddělení nepřímých daní. Státní zástupce Jan Petrásek zase váhal mezi studiem ekonomie a práv.

Asistenti jsou influenceři, právníci často manažery

Profesní dráha začíná nejčastěji na pozici praktikanta nebo asistenta. Možná jste si mysleli, že se budete probírat jen hromadou papírů a k ničemu zajímavému se nedostanete. Tomu tak vždy není. Asistenti soudců si totiž musí na případ udělat vlastní názor, ten přednést soudci a obhájit navrhované řešení. Mohou mít vliv na výslednou podobu rozhodnutí, pokud se soudce s jejich názorem ztotožní. Zajímavé je, že ani podnikoví právníci nemusí dělat nutně to, co byste na první dobrou tipovali. Třeba David Liškutin věnuje část své pracovní doby i managementu a brainstormingu, protože vede 5členný tým. Manažerem a zároveň podnikatelem je i Jan Krejsta, který je soudním exekutorem. Při této profesi je potřeba zřídit úřad, najít zaměstnance a „bojovat“ s ostatními exekutory v získávání nových případů.

Odborný rada na oddělení nepřímých daní většinu času věnuje spisům a dohledávání judikatury, než střetávání se s lidmi. Práce je podobná jako třeba na soudě, je zde možnost i vycestovat do zahraničí. No, a když jsme u toho soudu, tak se přímo vybízí profese státního zástupce. Tím je Jan Petrásek, který se účastní hlavních líčení, čte spisy a navrhuje způsoby potrestání.

Jde si vyjednat výše mzdy, nebo získáte tabulkový plat?

To závisí na tom, jestli půjdete do veřejné, nebo soukromé sféry. Tabulkový plat ale není žádným důvodem k obavám. K němu můžete získat ještě příplatek za rizikovou práci, osobní ohodnocení i odměny. V případě čerstvého absolventa by to mohlo být asi 25 000 Kč čistého. Státním zástupcům se pohybuje plat od 40 000 do 80 000 Kč čistého, přičemž nejvyšší platy mají ti nejstarší. Podnikový právník získává vyšší desítky tisíc korun, které se samozřejmě odvíjí od firmy, ve které pracuje. Pokud uvažujete o práci soudního exekutora, počítejte s investicemi na začátku – je to jako když začínáte podnikat.

Testy a štěstí rozhodují, jestli získáte práci

Abyste se stali exekutorem, tak nepotřebujete předcházející zkušenosti, avšak nejzásadnější je projít psychotesty. Pokud jimi projedete, je to jako vyhrát v loterii. Někteří soudci si dokonce vybírají asistenty podle toho, jaké mají znalosti v opeře nebo společenské vědomosti. Pokud se hlásíte na pozici asistenta, budou se vám hodit znalosti cizích jazyků, neméně důležitá je schopnost právnické argumentace a samostatnost.

Nikdy nevíte, z čeho vás budou zkoušet a občas si připadáte, že nové kolegy snad vybírají podle horoskopu

Stát se exekutorem není tak jednoduché. Musí vás jmenovat ministr spravedlnosti, ale před tím vás čeká výběrové řízení, psychologický test, exekutorská zkouška a podmínkou je tříletá praxe i ukončené vzdělání v právnickém oboru. Studium práv ani předchozí zkušenosti nejsou vyžadované při práci na Odvolacím finančním ředitelství. Praxe v oboru se naopak hodí, pokud toužíte být firemním právníkem. Dalšími předpoklady jsou znalosti angličtiny a zkušenosti s revizí smluv.

Nejhorší je, když bydlíte vedle přítelkyně obžalovaného

Státní zástupce Jan Petrásek vzpomíná, jak bydlel vedle přítelkyně obžalovaného. Jednou se mu stalo, že mu někdo kopl do dveří a občas se v bulváru dozví nové informace k projednávaným případům. David Liškutin, podnikový právník z Kiwi.com, upozorňuje na jednání s indickou protistranou. Radí, ať si pořádně přečtete smlouvu. Může se lehce stát, že vám slíbí hory, doly, ale do smlouvy uvedou něco jiného. Soudní exekutor Jan Krejsta zase varuje, ať se připravíte na výmysly a lži, které budete slýchat denodenně. Odborný rada Ladislava Králová vzpomíná na výslechy týkající se daňového podvodu, při kterém se daňové subjekty nebyly schopné domluvit na jednotné verzi lži. Asistentce soudce Heleně Bončkové zase utkvěly v paměti volby ze Středočeského kraje, kde se po přepočtu hlasů dokonce měnily mandáty. Jednoduše řečeno: v právních oborech není žádná nuda!

Akci Cesty absolventa PrF pořádalo Kariérní centrum MU ve spolupráci s Právnickou fakultou MU dne 23. 10. 2018 v prostorách PrF.